Fotografování - Jak vybrat digitální fotoaparát

Zpět na články

Výběr digitálního fotoaparátu

Myslíte si, že stačí zajít do obchodu a jen ukázat na digitál, který se nám zrovna líbí a myslet si, že jsou všechny stejné? Že je to v podstatě jedno, hlavně když má mnoho pixelů? Omyl!!! Vybrat si dobrý a pro Vás vhodný fotoaparát není vůbec nic jednoduchého a proto je třeba tento první krok nepodceňovat. Nedejte na vzhled ani na sliby či rádoby rady lákajících prodavačů, kteří ze zkušeností poznají, že tomu moc nerozumíte a vnutí Vám většinou to nejdražší se spoustou nepotřebných funkcí. V tomto článku Vám proto poradím čeho se při výběru držet a na co se zaměřit.

 

Pokud jste se tedy stali nadšenci fotografie a toužíte si nějaký ten „foťák“ pořídit, první co byste měli udělat, je zamyslet se co chcete fotit, co s fotkami chcete dělat a kolik na to máte peněz. Každý fotí něco jiného a chce něco jiného. Zkrátka něco očekává.

Nejčastěji se digitální fotoaparáty dělí na kompaktní fotoaparáty, EVF zrcadlovky a zrcadlové digitální fotoaparáty. Tak se na ně podívejme.

 

Kompaktní fotoaparáty

Většina lidí pouze fotí svou rodinu nebo dovolenou. Nemají žádné extra nároky, chtějí prostě fotit a nestarat se. Pro takové fotografy jsou určeny právě tyto kompakty s jednoduchým ovládáním, automatickými programyazoomem s malým rozsahem. Velkou výhodou jsou jejich malé rozměry. Můžete je mít stále u sebe.

 

EVF zrcadlovky

Často se zahrnují mezi zrcadlovky. Mají mnoho funkcí, které si můžete manuálně nastavit. Tyto foťáky mají místo optického hledáčku displej. Často se u nich uplatňuje tzv. ultrazoom, který dokáže přiblížit vzdálené předměty. Nevýhodou je, že při velkém přiblížení se na snímcích projeví otřesy. Pokud se rozhodnete pro tento typ, je dobré, aby měl stabilizátor obrazu.

 

Digitální zrcadlovky

Jsou určené pro zkušenějšího fotografa. Lze jimi bez problému fotit rychlé akce, jako například sportovní utkání. Výsledné snímky jsou ve velké kvalitě. Výhodou zrcadlovek je, že mají vyměnitelné objektivy, takže můžete mít k dispozici jakoukoli optiku. Využít zde můžete i další příslušenství, například optické filtry.

 

Základní dělení máme za sebou. Pokud jste si vybrali skupinu fotoaparátů, která se Vás přímo týká, mohu Vám pogratulovat. Než ale vyběhnete do obchodu, ještě se zastavme u některých důležitých parametrů, o kterých je třeba něco málo vědět.

 

Snímač digitálního fotoaparátu

Je důležitý pro kvalitu vašich fotografií. U snímače se sleduje jeho rozlišení, které se udává v megapixelech (Mpx), což znamená miliony bodů, ze kterých je složen obraz. Je to číslo, kterým Vás bude chtít prodejce omráčit. Bohužel se řada lidí domnívá, že čím více těchto pixelů, tím je foťák lepší. Tady je třeba mít na paměti, že když Vám stačí mít fotografie v rodinném albu postačí Vám rozlišení 3 Mpx. Pro formát 13x18 cm bohatě stačí 4 Mpx a na formát A4, tedy 20x30 cm, pak 5 Mpx. Něco jiného je, když si chcete s fotkami pohrát v nějakém softwaru. Pak je každý megapixel dobrý.

 

Kromě rozlišení je důležitým parametrem i citlivost snímače. Stejně jako u kinofilmů se udává v jednotkách ISO a pohybuje se od 50 do 800 u běžných fotoaparátů. Nejčastěji se setkáme s citlivostí 200 ISO. Čím větší citlivost, tím méně světla je potřeba k zachycení objektu a tím nám stačí kratší čas. Ovšem na druhou stranu, čím větší citlivost tím větší míra šumu. Tady doporučuji volit zlatý střed a spokojit se s citlivostí 200 – 400 ISO.

 

Trošičku diskutovaným posledním parametrem snímače je jeho velikost. Ta se udává jako úhlopříčka snímače, nebo jeho velikost v milimetrech. U kompaktních fotoaparátů se úhlopříčka pohybuje od 1/3,2" do 2/3". Zde platí pravidlo, že čím menší snímač, tím menší optika, menší rozměry fotoaparátu a nižší cena. Oproti tomu je velikou nevýhodou nedostatečná aktivní plocha pro světlo a tyto fotoaparáty nemohou nabízet velkou citlivost. Rovněž se u přístrojů s malým snímačem objevuje více šumu. Takže pozor na levné fotoaparátyobrovským rozlišením. Rozlišení nezaručuje kvalitu!

Objektiv

Často podceňovaná část fotoaparátu.  Můžete mít sebelepší snímač, ale se špatnou optikou nebudete mít nikdy dobré fotky. Takže si dáme malinko nudné, ale důležité teorie. U kompaktních fotoaparátů se užívají objektivy s proměnlivou ohniskovou vzdáleností tzv. zoomy. Ohnisko 50 mm je považováno za „normální a zhruba odpovídá lidskému oku. Každé ohnisko, které je pod 50 mm, je širokoúhlé a předměty se jeví jako vzdálenější. Vše nad 50 mm jsou teleobjektivy a předměty se zdají bližší. Zoomy nejčastěji začínají na 28-35 mm a končí kolem 100–135 mm. Jak vidíte, každý zoom má určitý rozsah. V praxi se rozsah zoomu udává jako násobek nejkratšího ohniska. Například rozsah zoomu je 35-105 mm. V našem případě se tedy jedná o 3x zoom (nejkratší ohnisko 35 mm x 3 = 105 mm).  Tento tzv. optický zoom umožňuje co možná největší přiblížení objektů při současném nejlepším rozlišení. Kromě toho existuje i digitální zoom, ten sice umožňuje mnohem větší přiblížení, ale velice na úkor kvality a rozlišení obrazu.

 

Dále co nás ještě mělo na objektivu zajímat je světelnost, čili schopnost objektivu propouštět světlo. Značí se písmenem F a číslem, například F2,8. Čím je číslo menší, tím je objektiv světelnější a nebude problém s fotografováním za šera (Na úkor hloubky ostrosti). S větším clonovým číslem dosáhnete větší hloubky ostrosti, ale je nutné použít delší uzávěrku, nebo citlivější film/vyšší číslo ISO.

Rychlost snímání

V dnešní době již s rychlostí není problém. Zmiňuji ho zde jen pro úplnost. Představte si, že fotíte třeba Vaše děti při hře. Když to přeženu, fotku potřebujete hned a ne až je dítě vykoupané v posteli. Je důležité, aby digitálu dlouho netrvalo zaostřování a samotné focení po stisku spouště. Dříve byl také velký problém s dobou ukládání na paměťovou kartu. Naštěstí oboje je již obstojně vyřešeno a tady jen doporučuji vyzkoušet si v prodejně, jak foťák pracuje a to s namáčknutou spouští (předostřením) a bez namáčknutí, kdy foťák musí rychle zaostřit.

Stabilizátor obrazu

Některé fotoaparáty nabízejí i různé zlepšováky, nejčastěji sem patří stabilizace obrazu. Ta může být optická nebo elektronická. Optická stabilizace je dobrá „vychytávka“ jak  se můžete vyhnout neostrým snímkům. Proti tomu s elektronickou stabilizací je to horší a nemusí být výhodná. Je založena na zvyšování citlivosti snímače, bohužel s tím roste i míra šumu a klesá kvalita obrazu.

Zdroje energie

Pokud máte pocit, že již je vybráno, nejásejte předčasně. Poslední věcí, které je třeba věnovat pozornost je zdroj energie. V podstatě se používají dva. Baterie AA a Li-ion akumulátory. Každý typ má své výhody i nevýhody. Pokud často cestujete, budou pro Vás výhodnější baterie AA. Ty jsou dostupné, levnější a můžete si jich vzít dost do zásoby. Většinou se k fotoaparátu nedávají a musíte si je i s nabíječkou koupit samostatně.

Li-ion akumulátory mají vyšší kapacitu, nízkou váhu a krátkou dobou nabíjení. Prodávají se i s nabíječkou v balení fotoaparátu. Mezi jejich nevýhody patří vyšší cena a horší dostupnost.

 

Tělo Fotoaparátu

V neposlední řadě se Vám musí fotoaparát dobře držet. Může být sebelepší, ale když nesedne do ruky, nebudete mít z focení žádný zážitek.

Jak tedy vybírat fotoaparát?

Pokud se stále rozhodujete, který fotoaparát koupit, pak budete asi muset věnovat delší čas hledání recenzí na internetu. Pokud máte jasno, pak se ani chvíli nezdržujte a hurá do obchodu. I přesto ale doporučuji si nějakou tu recenzi přečíst. Můžete se z ní dozvědět mnoho zajímavého a třeba na poslední chvíli změnit názor. Pokud hledáte recenzi na internetu nejjednodušší je zadat název fotoaparátu přímo do nějakého vyhledávače. Nejlepší zkušenosti mám s Gogolem (www.google.com). Kromě toho můžete využít webů, které se specializují na fotoaparáty. Můžete využít např. www.foto-test.cz, http://www.fotografovani.cz, www.digimanie.cz a další. Některé internetové obchody jako například www.Megapixel.cz  vám dokonce i s výběrem poradí. Není rovněž od věci osahat si fotoaparát v kamenném obchodě a pak jej zkusit objednat na internetu. Ušetříte tak pár korun. Jestli jste fotograf-začátečník má poslední rada je kupovat fotoaparáty tradičních značek. Ty mají zkušenosti s výrobou a kvalitní záruční i pozáruční servis.

 

Autor: Stanislav Opluštil

Zpět na celý seriál

(1) Úvod do fotografie a historie | (2) Jak vybrat digitální fotoaparát | (3) Digitální fotoaparát a princip záznamu obrazu

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti (Google Analytics) soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.       Další informace